İlk müslüman kimdir çelişkisine farklı cevap!

Farklı ayetlerde farklı kişilerin 'ilk müslüman/inanan olduğu anlatılmaktadır. (bkz:

(A’raf: 143), (En’am: 163), (Ali İmran: 67)


bu soruya genellikle ''her peygamber kendi kavminin ilk müslümanıdır''' şeklinde cevap verilmektedir. Ancak ''İlk'' diye meal edilen ''evvel=اول'' kelimesinin anlamına bakarsak olayı daha iyi anlayabiliriz.


Ragıp isfehani, asırlar öncesinden yazdığı sözlükte  “ben Müslümanların ilkiyim” ayetlerinde geçen “ilk” diye meal edilen “Evl= اول” kelimesinin "uyulacak kişi, önder" manasında olduğunu söylüyor. (müfredat : اول maddesi)  Zaten kur'an'da bu şekilde kullanımı da mevcuttur. Örneğin Nisa 59 'da " وَاُو۬لِي الْاَمْرِ مِنْكُمْۚ [sizden olan emir önderleri(اولى)]" denir  Enam 163 ve Araf 143 "ben Müslümanların ilkiyim" ayetlerini isfehani "ben iman ve İslam konusunda uyulacak /önder kişiyim" olarak yorumluyor.   her peygamber, kendi toplumunda, inananların önderi olmuştur. Sonuçta ayetlerde çelişki yoktur.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Teknik Detaylı Kuran Çalışması (Fatiha suresi)

Bu çalışmanın amacı, gramer bilgisi olmayan insanların da Kur'an'ı -en az- gramer bilenler kadar anlamasını sağlamaktır. Bu çalışmada gramer ve sözlük anlamları açısından oldukça detaya girilip, farkl