top of page

TEVBE 5 VE 29 AYETLERİ TEKNİK İNCELEME

Güncelleme tarihi: 7 Eyl 2022


Öncelikle ayeti Sure bütünlüğü ile bakalım (Farklı meallerden bakabilirsiniz)


https://www.kuranmeali.com/Sayfalar.php?sayfa=186


(1) Ayete anlaşma yapılan müşrikler ile ilgili olduğunu (4) ayete hiçbir şeyi size eksik bırakmayan ve sizin aleyhinize herhangi bir kimseye arka çıkmayanlar (bu hükmün) dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayınız diyor (5) ayete öldürülmesi söylenen müşrikler bağlamda olduğu gibi anlaşmaya uymayıp aleyhlerinde başkalarına arka çıkan الْمُشْرِك۪ينَ o müşrikler burada'ki الْ ''el takısı'' Arapça da genel olarak belirli olan şeyleri göstermektedir.


Ayet açık bir şekilde bilinen o müşrikleri Geçit yerleri gözetilerek onları bulduğunuz yerde öldürün diyor. Teslim olan veya yakalanan kuşatılıp hapis ediliyor. Yakalananlar veya telim olanlar tövbe ederse namaz kılıp zekat verirse ''Müslüman'' olurlarsa haliyle serbest bırakılıyor.


Öldürülme ve kuşatılma sebebi müşrik olmaları değil belirli müşrik olmaları yani savaş açanlar, zulüm yapan, düşmanlara destek olduklarından dolayıdır....

(Tevbe 4 5 6 7 Muhammed 4 bakara 256, yunus 99 ) okuyunuz...Merhamet esasları üzerine kurulu olan Dini İslam (6) Ayete Ve eğer müşriklerden biri senden aman dilerse, Allah'ın kelâmını işitip dinleyinceye kadar ona aman ver, sonra onu güven içinde bulunacağı bir yere ulaştır. İşte bu, onların, bilmeyen bir kavim olmalarından dolayıdır. Demektedir.


Hatta müşriklerden bir kişi hz. Ali'ye gelerek "Bizden herhangi bir kimse bu dört ayın bitişinden sonra Muhammed'in yanına gelip de Allah'ın kelamını işitmek isterse veya bir ihtiyâcı dolayısıyla gelirse öldürülür mü?" diye sorunca hz. Ali ''hayır," diyerek tevbe 6. Ayeti okumuştur. (kurtubi, İrşad Ebu-s su'd, zamahşeri:keşşaf, Fahreddin Razi) bütün bu açıklamalar, 5. Ayetin savaş açanlara yönelik olduğunu ispatlıyor. Bu ayet,